Schedule of Events – A Machine Project Field Guide to LACMA

noon

Events:

12:00 Murder in the Museum, Round I begins
[Courtyards, L1, Director ’s Round table Sculpture Garden and throughout
LACMA]

Performances:

12-12:01 Gothic Arch Speed Metal – Performance to be viewed via Telescope
[Ahmanson Building, L3,The Barbara McHenry Pauley Gallery of Ancient Greek
and Roman Sculpture]

Arriving at 12 Casey Rentz – from here to here, with string
[BP Grand Entrance]

12 – 1 The Faraway Places Ensemble – The Birds Will Have Their Own Music v. II
[Bing Center, Plaza Cafe]

12-1pm’sh Adam Overton – Time after time after… (for Chet Baker)
[Ahmanson Building Lobby, Surrounding Tony Smith's Smoke, L2]

Ongoing Workshops

Cheryl Cambras – Chris Burden Birds Crochet Workshop
[by the palm trees, BP Grand Entrance]

Liz Glynn – Replica Replica, After W.R.H.
[BP Grand Entrance,Kendall Concourse across from BCAM entrance)]

The Institute for Figuring – Hyperbolic Crochet Plastic-Bag Workshop
[Ahmanson Building, L2, The Charles E. and Palmer G. Ducommun Gallery]

Machine Project Electron Wranglers: Synthesizer Workshop
[BP Grand Entrance]

Douglas Irving Repetto – Foal Army (Budget Cuts)
[BP Grand Entrance]

1pm

Performances

1-1:01 Gothic Arch Speed Metal – Performance to be viewed via Telescope
[Ahmanson Building, L3,The Barbara McHenry Pauley Gallery of Ancient Greek
and Roman Sculpture]

1-1:30 Robin Sukhadia – PremaSoul
[Ahmanson, L4, The Virginia Kingston Gallery, Steele Gallery, and the Yvonne and
Harry Lenart Gallery]

1-2 Emily Lacy – Please don’t touch anything/A Sacred Oratorio for the Precious
[Ahmanson Building Lobby,L1]

Ongoing Workshops

Cheryl Cambras – Chris Burden Birds Crochet Workshop
[by the palm trees, BP Grand Entrance]

Liz Glynn – Replica Replica, After W.R.H.
[Kendall concourse,across from BCAM entrance]

The Institute for Figuring – Hyperbolic Crochet Plastic-Bag Workshop
[Ahmanson Building, L2, The Charles E. and Palmer G. Ducommun Gallery]

Machine Project Electron Wranglers: Synthesizer Workshop
[BP Grand Entrance]

Douglas Irving Repetto – Foal Army (Budget Cuts)
[BP Grand Entrance]

Ryan Taber – Phylogeography and the Multiplex;
Building a Nesting Box Community Demo
[Art of the Americas Building, L4, Balcony]

2pm

Performances:

2-2:01 Gothic Arch Speed Metal – Performance to be viewed via Telescope
[Ahmanson Building, L3,The Barbara McHenry Pauley Gallery of Ancient Greek
and Roman Sculpture]

2 Anne K. O’Malley – LACMA During the Pleistocene Epoch Tour
[Departs from Mission Control, BP Grand Entrance]

2-2:30 Robin Sukhadia – PremaSoul
[Ahmanson, L4, The Virginia Kingston Gallery, Steele Gallery, and the Yvonne and
Harry Lenart Gallery]

2-3 Douglas Lee – Glass Harmonica
[Ahmanson,L3, The Mr. and Mrs. Harry Chandler Gallery]

2-3 Machine Musical Elevator featuring Brass Trio of Chris Kallmyer, Luke Storm and Shelly Suminski
[Ahmanson Building Elevators, ALL LEVELS]

Ongoing Workshops:

Cheryl Cambras – Chris Burden Birds Crochet Workshop
[by the palm trees, BP Grand Entrance]

Liz Glynn – Replica Replica, After W.R.H.
[Kendall concourse,across from BCAM entrance]

The Institute for Figuring – Hyperbolic Crochet Plastic-Bag Workshop
[Ahmanson Building, L2, The Charles E. and Palmer G. Ducommun Gallery]

Machine Project Electron Wranglers: Synthesizer Workshop
[BP Grand Entrance]

Douglas Irving Repetto – Foal Army (Budget Cuts)
[BP Grand Entrance]

Ryan Taber – Phylogeography and the Multiplex;
Building a Nesting Box Community Demo
[Art of the Americas Building, L4, Balcony]

3pm

Performances:

3-3:01 Gothic Arch Speed Metal – Performance to be viewed via Telescope
[Ahmanson Building, L3,The Barbara McHenry Pauley Gallery of Ancient Greek
and Roman Sculpture]

3-3:30 Walter Kitundu & Robin Sukhadia – Field
[BCAM, inside Richard Serra's Sequence]

3-4 Machine Musical Elevator featuring Balkan choral singers Kate Conklin, Rose Fuller and Mae Kathauser
[Ahmanson Building Elevators (ALL LEVELS)]

3-6 Adam Overton and Friends – Experimental Music and Massage
[Art of the Americas Building, L3, The Eva and George Kanheim Gallery]

Ongoing Workshop

Cheryl Cambras – Chris Burden Birds Crochet Workshop
[by the palm trees, BP Grand Entrance]

Liz Glynn – Replica Replica, After W.R.H.
[Kendall concourse,across from BCAM entrance]

The Institute for Figuring – Hyperbolic Crochet Plastic-Bag Workshop
[Ahmanson Building, L2, The Charles E. and Palmer G. Ducommun Gallery]

Machine Project Electron Wranglers: Synthesizer Workshop
[BP Grand Entrance]

Douglas Irving Repetto – Foal Army (Budget Cuts)
[BP Grand Entrance]

Ryan Taber – Phylogeography and the Multiplex;
Building a Nesting Box Community Demo
[Art of the Americas Building, Balcony, L4]

4pm

Event:

4:00 Murder in the Museum: Round II begins
[Courtyards, L1, Director ’s Round table Sculpture Garden and throughout LACMA]

Performances:

4-4:01 Gothic Arch Speed Metal – Performance to be viewed via Telescope
[Ahmanson Building, L3,The Barbara McHenry Pauley Gallery of Ancient Greek
and Roman Sculpture]

4-4:30 Robin Sukhadia – PremaSoul
[Ahmanson, L4, The Virginia Kingston Gallery, Steele Gallery, and the Yvonne and
Harry Lenart Gallery]

4 Anne K. O’Malley -The Music of the Spheres in Paint Tour
[Departs from Mission Control, BP Grand Entrance]

4-5 Machine Musical Elevator featuring African Drumming by Mike Robbins and special guest
[Ahmanson Building Elevators (ALL LEVELS)]

3-6 Adam Overton and Friends – Experimental Music and Massage
[Art of the Americas Building, L3, The Eva and George Kanheim Gallery]

Ongoing Workshops:

Cheryl Cambras – Chris Burden Birds Crochet Workshop
[by the palm trees, BP Grand Entrance]

Liz Glynn – Replica Replica, After W.R.H.
[Kendall concourse,across from BCAM entrance]

The Institute for Figuring – Hyperbolic Crochet Plastic-Bag Workshop
[Ahmanson Building, L2, The Charles E. and Palmer G. Ducommun Gallery]

Machine Project Electron Wranglers: Synthesizer Workshop
[BP Grand Entrance]

Douglas Irving Repetto – Foal Army (Budget Cuts)
[BP Grand Entrance]

Ryan Taber – Phylogeography and the Multiplex;
Building a Nesting Box Community Demo
[Art of the Americas Building, L4, Balcony]

5pm

Performances:

5-5:01 Gothic Arch Speed Metal – Performance to be viewed via Telescope
[Ahmanson Building, L3,The Barbara McHenry Pauley Gallery of Ancient Greek
and Roman Sculpture]

5-5:30 Robin Sukhadia – PremaSoul
[Ahmanson, L4, The Virginia Kingston Gallery, Steele Gallery, and the Yvonne and
Harry Lenart Gallery]

5-6 Emily Lacy – Folk Songs of the Modernist Period
[Ahmanson, L2, The Taper Family Gallery]

5 – 6 Machine Musical Elevator featuring fife and drum core including John Barlog, Jackson Fledermaus and Jade Thacker

3-6 Adam Overton and Friends – Experimental Music and Massage
[Art of the Americas Building, L3, The Eva and George Kanheim Gallery]

Workshops:

Cheryl Cambras – Chris Burden Birds Crochet Workshop
[by the palm trees, BP Grand Entrance]

Liz Glynn – Replica Replica, After W.R.H.
[Kendall concourse,across from BCAM entrance]

The Institute for Figuring – Hyperbolic Crochet Plastic-Bag Workshop
[Ahmanson Building, L2, The Charles E. and Palmer G. Ducommun Gallery]

Machine Project Electron Wranglers: Synthesizer Workshop
[BP Grand Entrance]

Douglas Irving Repetto – Foal Army (Budget Cuts)
[BP Grand Entrance]

Ryan Taber – Phylogeography and the Multiplex;
Building a Nesting Box Community Demo
[Art of the Americas Building,L4, Balcony]

6pm

Performances:

6 – 6:01pm Gothic Arch Speed Metal – Performance to be viewed via Telescope
[Ahmanson Building, L3,The Barbara McHenry Pauley Gallery of Ancient Greek
and Roman Sculpture]

6pm Anne K. O’Malley – The Industrial Sewing Revolution Tour
[Departs from Mission Control, BP Grand Entrance]

6 – 6:30pm Walter Kitundu & Robin Sukhadia – Field
[BCAM, inside Richard Serra's Sequence]

6 – 7pm Machine Musical Elevator featuring Marshweed and Special Guests: Jessica Catron, Peter Hirsch, Pauline Lay,Heather Lockie

[Ahmanson Building Elevators (ALL LEVELS)]

Workshops:

Cheryl Cambras – Chris Burden Birds Crochet Workshop
[by the palm trees, BP Grand Entrance]

The Institute for Figuring – Hyperbolic Crochet Plastic-Bag Workshop
[Ahmanson Building, L2, The Charles E. and Palmer G. Ducommun Gallery]

7pm

Performances:

7-7:01 Gothic Arch Speed Metal – Performance to be viewed via Telescope
[Ahmanson Building, L3,The Barbara McHenry Pauley Gallery of Ancient Greek
and Roman Sculpture]

7-8pm Emily Lacy – Please don’t touch anything/A Sacred Oratorio for the Precious
[Ahmanson Building Lobby, L1]

8pm

Evening Event: Videos, screenings, performances
BP Grand entrance

Philip Ross
Leviathans,10 mins
accompanied by Dave Eggar and Corey Fogel

In Leviathans, the slime mold physarum Polycephalum moves in pulsating waves, and grows in complex and mesmerizing patterns.

Kristina Yu
Parts, 6 mins
accompanied by Corey Fogel

Parts is a video compilation of microorganisms that includes embryonic stem cells, bioengineered round worms that glow in the dark, as well as several other beautifully rendered laboratory samples.

Kelly Sears
The Drift, 8 mins
live narration in Spanish
accompanied by Lewis Keller

A mysterious disappearance on a 1960s space journey launches the counter- culture revolution, the government blocks contraband radio broadcasts, and American fervor for conquering space results in tragic ends.

Takeshi Murata
Melter 02 / Tarpit / Coneater / Pink Dot, 20 mins
accompanied by Lucky Dragons

Shape-shifting color patterns melt and merge with obliterated found footage chewed up and spit out into new forms, with a live sound performance by Lucky Dragons.

Hooliganship
Realer, 30 mins

Live music, cartoons, and video game worlds across paths in a surreal adventure. 3D glasses are included for all.

Interstitial performance

Fatal Farm
Lasagna Cat, Four 2-minute performances

Fatal Farm reenacts classic Garfield comic strips live and creates fantastical new interpretations through music video.

10pm

Evening event concludes.